Някои основни акценти от проекта Изкуството да информираш в края на годината
София, 15 декември 2014
„Трябва да се работи не само с институциите, а и на входа и след изхода им, за да не се губи връзката и да има смисъл“ – това е само едно от многото послания, които отнесохме със себе си след обучението на специалисти от Северна България, част от дейностите за 2014 по проекта „Изкуството да информираш – мрежа за намаляване на уязвимостта на деца от сексуална експлоатация и сексуални посегателства”, финансиран от Фондация ОАК. Работата по проекта през 2014г. завърши с две обучения. Обучители бяха д-р Радосвета Стаменкова и Венцислав Кирков от централния офис на БАСП. Първото обучение се осъществи в Стара Загора на 26 и 27 ноември. В него участваха специалисти от ВУИ, СПИ, преходни жилища и ДДЛРГ от Южна България. Семинарът за специалисти от ВУИ, СПИ, ЦНСТ и ДДЛРГ от Северна България се проведе две седмици по-късно – в Русе, на 11 и 12 декември. Усилията на обучителите бяха подпомогнати от местните координатори на Асоциацията – в Стара Загора от д-р Боряна Парашкевова, а в Русе – от Кина Велчева.
Тези обучения бяха предшествани от посещения на място на всички институции, поканени за участие в двете събития. По време на обиколката из страната беше направена моментна снимка на институциите и техните дейности в областта на здравната превенция и образование. Проектът ще продължи още две години и част от основните му цели са свързани с предаването на знания и умения в полето на здравното образование и превенцията на сексуална експлоатация на млади хора в институции в процес на деинституционализация. Друга основна част от дейностите са насочени и към младите хора от уязвими групи и работата на терен с тях. При обратната връзка – в отзивите на присьствалите на обученията специалисти, най-високи оценки са заслужили използваните от обучителите интерактивни методи на работа, както и нетрадиционния интерактивен подход към проблемите, което може да се окаже най-успешно при търсенето на диалог с млади хора, нуждаещи се от същото, ако не и по-внимателно отношение от останалите младежи.
През 2015 година дейностите по “ Изкуството да информираш” продължават със същинската работа на терен в две направления – в уязвими общности на терен и с институциите-партньори. Предстои подготовка, събиране на случаи и обобщаването им на национална среща с представители на МОН, МТСП, МЗ, МП и ДАЗД, както и работа по инициираното преди една година, но поради политическата нестабилност в страната през 2014 г. още тлеещо и чакащо своето същинско време интердисциплинарно „Партньорство за учене и действие“ за застъпничество и превенция на сексуалната експлоатация на деца в институци в преход.