Изпълнителният директор на БАСП д-р Радосвета Стаменкова с почетно отличие от премиера Димитър Главчев за принос към благосъстоянието на децата и семействата

20.11.2024

35 граждански активисти за детските права, сред които и д-р Радосвета Стаменкова, Изълнителен директор на БАСП, бяха удостоени с почетни отличия от премиера Димитър Главчев за принос към благосъстоянието на децата и семействата у нас. Грамотите бяха връчени по повод 35 години от приемането на Конвенцията на ООН за правата на детето. Връчването на почетните отличия се състоя в Гранитна зала на Министерски съвет.

На 20 ноември, 2024 г. се навършват 35 години от приемането на Конвенцията за правата на детето на ООН, ратифицирана от 196 държави, включително и България. Именно по повод годишнината министър-председателят Димитър Главчев, министърът на образованието Галин Цоков и министърът на труда и социалната политика Ивайло Иванов, връчха почетните отличия на експертите, работещи в гражданския сектор, за тяхната активна гражданска дейност в защита правата на децата в Република България и техния доказан принос за развитието на политики, услуги на местно, регионално или национално ниво.
За 35 години се постигна много в политиките за децата. Но и много има да се гради. Детските политики направиха първите си големи крачки с приемането на Закона за закрила на детето през 2000 г. по инициатива на гражданските организации и граждански активисти. Развиха се както системата за закрила на детето, така и социалните услуги. Гражданските организации са първите въвели иновативни политики като приемната грижа, здравните медиатори, образователните медиатори, създадена беше мрежата от ресурсни учители, проправи се път за млади и нови учители в училища и детски градини, макар и бавно и трудно, проектът за Национална детска болница не е мечта, а е на път да стане реалност. Тези постижения се реализират, въпреки че в последните години гражданските организации работят в по-враждебна среда и устоите на гражданското общество са атакувани. А обществен растеж не е възможен, ако държавата не работи с гражданските организации и активните хора, защото всички ние сме държавата!

20 ноември е обявен за Световен ден на детето от ООН и ЮНЕСКО на 14 декември 1954 г. На същата дата през 1959 г. Общото събрание на ООН приема Декларацията за правата на детето, а през 1989 г. е приета Конвенцията за правата на детето. До момента 194 държави членки на ООН са ратифицирали Конвенцията, а България е една от първите държави, които ратифицира конвенцията с решение на VII-то велико народно събрание..