Австралия първа приема „неопределения” пол

16.04.2010

Австралия първа приема „неопределения” пол
J. Fae, Pink News, 11 март 2010

Тази седмица Австралия вероятно стана част от джендър историята, след като правителството на Нови Южен Уелс твърди, че е първото в света, което е приело, че полът на човек може да е „неопределен”.
Това важно събитие в джендър еволюцията се случи при издаването на Сертификат с лични данни с поле „пол: неопределен” вместо Сертификат за месторождение на Нори (познат още като Нори Мей-Уелби), жител на Сидни.
Зай (“Zie”) – специфично джендър местоимение, е вече легално признато от австралийското правителство като нито мъжко, нито женско, пише в. Скавенджър. Това е краят на дълъг път за Нори (48), който е роден в Шотландия и е регистриран като мъж при раждането си. Когато Нори бил на 23, започнал процеса на промяна на пола си чрез лечение с хормони и операции. По-късно на Нори му било издаден сертификат за определяне на джендъра в Австралия, в който пишело жена.
Но Нори не се чувствала удобно да живее само като жена. Философията на Нори, развита чрез изкуството и работата му със Sex and Gender Education – група, подкрепяща правата на хората от всякакъв пол и джендър, използва източните идеи за единство и цялост – че Ин и Ян са двете части на едно по-велико цяло.
На своя сайт Нори пише: „Теоретиците, които пишат за транссексуалните и интерсексуалните медицински интервенции предполагат, че всеки има само една истинска джендър идентичност в своята същност, независимо дали тя съответства на анатомията им. Дори за децата-хемрафродити се предполага, че трябва да имат един „истински” джендър, като хирургически отстранения пол се обявява за „погрешния”.
„Не е изненадващо, че много интерсексуални деца преживяват травма от заличаването на сексуалната им двойственост. Много от тях като възрастни се подлагат на транссексуални процедури за да възвърнат отстранения пол, но на цената на оцелелия пол. Това е само един от трагичните резултати от вярването на обществото ни във взаимно изключващите се джендъри. Не всички човешки общества приемат джендърите за взаимно изключващи се. Хората, които са трансджендър, в Индия са смятани за „50 на 50”, във Филипините – за „катой” (представители на „третия пол” (lady-boys)), а в местните култури в Америка – за „с два духа” (two-spirited).
Хората, за които в нашето общество се смята, че са с джендър, срещуположен на пола, с който са родени, в други общества биват смятани за хора с два джендъра. В светлината на казаното дотук премахването на характеристиките на единия пол за да се позволи на другия да се прояви е абсолютно разхищение.” Нори казва още: „Чудя се дали ние в западните култури бихме имали повече възможности да сме щастливи, ако и на нас ни беше разрешено да бъдем само от единия или другия джендър, но да сме и от двата джендъра, ако нашата природа е такава.”
Нори спира хормоналната терапия и възприема неутрална идентичност – нито на мъж, нито на жена, отричайки определянето си като мъж или жена. През януари 2010 г. лекарите обявиха, че не могат да определят дали е мъж или жена, защото Нори няма гонади, хормоналната система не е типично мъжка или женска и психологическата идентичност на Нори е неутрална.
Останалото е история. Иронията в това изключително важно решение сигурно няма да остане незабелязана от останалите транссексуални австралийци, които само преди 3 години откриха, че външният министър на Австралия – Александър Даунър, тайно и без да се консултира с никого е отхвърлил политика, според която транссексуалните да могат да си издават паспорт, в които да пише пола, който планират да бъдат.