Политика за избягване на конфликти на интереси
Българска асоциация по семейно планиране и сексуално здраве (БАСП)
Политика за избягване на конфликти на интереси
За членове на УС, служители и консултанти на Българска асоциация по семейно планиране и сексуално здраве (БАСП)
Българска асоциация по семейно планиране и сексуално здраве (БАСП) се противопоставя на съществуването на конфликти на интереси в рамките и по отношение дейността на организацията. Настоящия документ е задължителен за всички членове на УС, служители и консултанти на БАСП.
За целите на този документ:
Свързано лице е всяко физическо и юридическо лице, държавен орган или международна организация, по отношение на които служители, консултанти и членове на Настоятелството имат финансов интерес или са членове на управителни органи, директори, служители, експерти или други представители.
Сделки със свързани лица са споразумения от всякакъв характер (вкл. трудови или консултански договори), които се сключват със свързани лица и създават ситуация на конфликт на интереси.
Конфликт на интереси е всеки интерес или цел на служители, консултанти и членове на Настоятелството, които противоречат на интересите или целите на БАСП.
Целта на тази политика е:
А. да не допуска сделки със свързани лица, освен ако не са в полза на организацията;
Б. да разрешава конфликтите на интереси по определената процедура; и
В. да дава информация на БАСП за връзките и дейностите на своите служители, консултанти и членове на Настоятелството.
Основни положения
1. Всеки член на УС, служител и консултант се задължава да разкрива напълно пред БАСП всички факти относими към отношения, които той може да има с други нестопански организации, както и с организации, институции или лица, които i). имат подобни, конкурентни или други интереси, които са в конфликт с целите на БАСП (вкл. конкуриращи се с БАСП при кандидатстване за финансиране); ii) осигуряват финансиране на БАСП; iii)имат отношение към фармацевтични или други компании, които предоставят контрацептиви, медикаменти или оборудване на БАСП или iiii) получават средства от БАСП. Пълното разкриване на такива факти може да бъде ограничено от съществуващи законови и други предшестващи задължения за конфиденциалност, за които се съобщава своевременно на БАСП.
2. Всеки служител е длъжен да представя информация за потенциални сделки или дейности, които може да породят конфликт на интереси или да бъдат определени като сделки със свързани лица, както и такива, които са в конкуренция с дейностите и проектите на БАСП.
3. Всеки член на УС, служител или консултант на БАСП приема, че няма да използва или разкрива на друго лице тайни и поверителна информация на БАСП, освен при съществуване на законово задължение за предоставяне на такава информация. Тайни и поверителната информация включват, без да се ограничават само до тях, подробности относно проектите и договорите и всяка друга информация, засягаща поверителни данни от дейността на БАСП.
Процедури
1. Всяка година членовете на УС, служителите и консултантите на БАСП трябва да представят писмена декларация за участията си в нестопански организации и да посочат потенциални случаи на конфликти на интереси. Те ще осъвременяват тази информация, в момента в който разберат за наличието на съществуващ или потенциален конфликт на интереси.
2. Декларациите за конфликт на интереси на служителите и консултантите ще се преглеждат от Изпълнителния Директор, а тези на членовете на УС – от председателя и УС, който преценява наличието на конфликт на интереси и предприема действия за разрешаването му.
Ако БАСП приеме, че има наличие на конфликт на интереси, който следва да бъде разрешен, съответното лице се задължава да премахне конфликта на интереси. Директорът и УС могат да предложат начини за избягване на конфликта на интереси. В случай че, конфликтът на интереси не бъде разрешен задоволително за БАСП, организацията има право да предприеме всички правни или други действия с цел премахване на конфликта на интереси.