Младежки кампании за интернет безопасност

05.11.2024
Дигитални деца

С повече от 30 младежи от няколко училища от София, Дупница, Радомир и Кюстендил заедно с представители на младежкия панел към Национален център за безопасен интернет три дни работихме активно в рамките на обучение за онлайн сигурност и интернет безопасност.
Кампаниите, които младежите решиха да реализират като продължение на тренинга, включват срещи в училище, игрови елементи, анкети, работа в онлайн среда, обхващане на различни целеви и възрастови групи.
Групата, с която с удоволствие работихме, е разнородна и с огромен потенциал. През трите дни засягахме и влизахме в дълбочина в темите: рискове в интернет, включително технически; онлайн тормоз; проблеми с непознати; фалшиви новини и дезинформация; изкуствен интелект – предимства и недостатъци; рискове на онлайн общуването.
Младите хора изключително адекватно разсъждаваха и съобразяваха, в състояние са да разбират и определят потенциалните опасности, добре структурираха изложенията си, емпатични, човечни, умни и добронамерени са и искат да помогнат на много от своите връстници да разберат повече за безопасността в онлайн средата, в която все повече време пребиваваме всички напоследък. Нека им пожелаем успех!

Специална благодарност на обучителите Антоанета Василева от Асоциация Родители/ Association Roditeli, Емануил Георгиев от НЦБИ, Павлина Филипова от #БАСП, които през цялото време успяваха да задържат вниманието и интереса на младежите, да ги провокират да мислят креативно и създават среда за раждане на нови перспективни идеи.

Проектът „Дигитални деца“ (2024 – 2025) продължава 18 месеца и осигурява работата на Националния център за безопасен интернет (НЦБИ). Финансирането от Европейския съюз идва по Програма „Дигитална Европа“ на Европейската изпълнителна агенция за здравеопазването и цифровизацията (HaDEA)“, за да може да поддържа работата на Горещата линия за незаконно съдържание и Консултативната линия за онлайн безопасност на деца 124 123, както и превенционната и обучителна дейност на Центъра.

Финансирано от Европейския съюз. Изразените възгледи и мнения са на автора(ите) и не отразяват непременно тези на Европейския съюз или Европейската изпълнителна агенция за здравеопазването и цифровизацията (HaDEA). Нито Европейският съюз, нито HaDEA могат да носят отговорност за тях.