Старт на проекта „Повишаване осведомеността на местните общности в областите със значително присъствие на ромско население по въпросите, свързани с убежище и миграция“

25.06.2021

22 юни 2021 г., София„Махалата ни е отделена от града, няма име. Младежите ни държат да продължат да учат. Голяма част от тях са в чужбина. Тези, които се връщат, са с видимо променени навици”, споделя Кадрие от Провадия. На 22 юни 2021 г. в мотивиращата среда на Университетската ботаническата градина в София официално стартира проект „Повишаване осведомеността на местните общности в областите със значително присъствие на ромско население по въпросите, свързани с убежище и миграция“. Проектът се реализира от Международната организация по миграция в партньорство с Консорциум от три организации – Националната мрежа на здравните медиатори (НМЗМ), Българската асоциация по семейно планиране и сексуално здраве (БАСП) и Фондация „Здравни проблеми на малцинствата” (ФЗПМ). Трите организации от десетилетия функционират като един разширен екип, що се отнася до работа на терен и в ромска общност и има сериозни и трайно успехи в областта на здравната превенция и застъпничеството. На събитието присъстваха здравни медиатори от Филиповци, Брезник, Трън, Провадия и Харманли – населени места, в които се извършва теренното проучване по проекта, както и представители на НПО, държавни институции и посолства. Срещата беше модерирана от изпълнителния директор на БАСП – д-р Радосвета Стаменкова, която беше водеща и на встъпителна онлайн среща по проекта на 20 май.
Липсва актуална информация за общностите по отношение на миграцията, в този смисъл работата по проекта е  от голямо значение. „Много от анкетираните предпочитат да не си казват имената. Понякога попадат в капана на трудова експлоатация, подписват фалшиви договори…”, казва Тони от Филиповци.„Изучаваме опита и познанията на ромската общност по отношение на достъпа им до здравни услуги и пазара на труда, сексуалната и трудова експлоатация, какво е важно при пътуване. Предвиждаме проучването да завърши в края на юни, резултатите да са готови през август и да можем да ги споделим публично през септември”, информира присъстващите Дора Петкова от НМЗМ.Проектът продължава до 2024 г. и е финансиран от Норвежкия финансов механизъм през МВР. Целта му е да допринесе за повишаване на информираността на ромското население в областта на законодателството, регулиращо въпросите на убежището и миграцията, както и за риска от злоупотреба и експлоатация в България, Европейския съюз (ЕС) и Европейското икономическо пространство (ЕИП). Хората от целевите групи ще получават информация за правата и задълженията, които имат при законна миграция в страните от ЕС/ЕИП и ще повишат знанията си по теми, свързани с убежище и миграция като трафик на хора и каналджийство, риск от трудова експлоатация в ЕС/ЕИП и защита от експлоатация, условия за престой и работа, достъп до социални и здравни услуги и други.