Ромите търсят работа в чужбина, за да издържат семействата си и децата им да получат по-добро образование

06.10.2021

30 септември 2021 г., София
На 30 септември 2021 г. София присъствено и онлайн се състоя официалното представяне на анализа на резултатите от проведено проучване в ромски общности по теми, свързани с миграцията. Инициативата е част от проект „Повишаване осведомеността на местните общности в областите със значително присъствие на ромско население по въпроси, свързани с убежище и миграция“, финансиран в рамките на  Норвежки финансов механизъм 2014–2021 г. през програмата на МВР с Международната организация по миграция (МОМ) като предефиниран партньор. Българската асоциация по семейно планиране и сексуално здраве (БАСП) съвместно с Националната мрежа на здравните медиатори (НМЗМ) и Фондация Здравни проблеми на малцинствата (ФЗПМ) е част от Консорциума НМЗМ–БАСП–ФЗПМ, който през април т.г. започна работа по проекта.
Теренното изследване, проведено с ключовата роля на здравните медиатори, обхвана близо 400 човека и бе осъществено в периода 30 май – 30 юни 2021 г. в градовете Брезник, Провадия, Трън и Харманли и кв. Филиповци – София.

Голям процент от респондентите имат за мотивация да работят в чужбина, „за да изкарват „добри пари“, като за доста от тях „добри пари“ означава „да мога да издържам семейството си“. Интересно е, че някои от тях посочват също така „да мога да спестявам“, което не съответства на традиционно наложилото се през годините схващане, че ромите живеят само тук и сега и не планират бъдещето си. От анализа става ясно, че хората, участвали в проучването, масово не са наясно какво означава „осигурена работа“, за някои това може да означава „братовчед ми каза, че ще имам работа“. Тревожен е делът на тези, които се надяват да намерят работа на място, като по този начин са заплашени да попаднат в мрежите на нелегалните дейности на трафика на хора.
Наред със стремежа за по-добри доходи, изследването извежда като един от приоритетите в мотивацията на заминаващите роми желанието за по-добро образование на децата им. Налага се изводът, че има необходимост от работа по допълнително разясняване, тъй като в представите на много от анкетираните „законна работа“ означава обратното на „незаконна“, „осигурената работа“ е „сигурна работа с договор“, а явленията „трафик на хора“ и „каналджийство“ не се отличават.
Изключително задълбочено и много навременно, изследването поставя много разнообразни въпроси. Един от основните изводи, който потвърждава нашите заключения от предишни проекти, е, че ромите в България не са хомогенна общност, има много специфики и генерализирането и общите подходи не са препоръчителни.
Анализаторите виждат сериозен проблем във факта, че на въпроса „Търсили ли сте помощ от българска институция?“ единици отговарят положително. Това като цяло говори за недоверие към българските институции, тъй като съществен процент от анкетираните казват, че при необходимост от съдействие в чужбина дори при незнание или недобро знание на езика на държавата, в която пребивават, търсили помощ от тамошни социални служби. Трябва да се работи с българските институции за да осъзнаят необходимостта от активни действия от тяхна страна за повишаване на доверието към тях.
Като част от събитието беше представен и сайтът на проекта: https://romamigration.bg/
Следваща важна стъпка от работата на Консорциума „НМЗМ – БАСП – ФЗПМ“ е разработването на Комуникационна стратегия за предстоящата кампания, на базата на чиито препоръки да се планират обученията, специалните събития и разработването на материалите по проекта.