БАСП

Дигитални деца

Проектът „Дигитални деца“ (2024 – 2025) продължава 18 месеца и осигурява работата на Националния център за безопасен интернет (НЦБИ). Финансирането от Европейския съюз идва по Програма „Дигитална Европа“ на Европейската изпълнителна агенция за здравеопазването и цифровизацията (HaDEA)“, за да може да поддържа работата на Горещата линия за незаконно съдържание и Консултативната линия за онлайн безопасност на деца 124 123, както и превенционната и обучителна дейност на Центъра.


Консорциумът от организации, които ще изпълняват дейностите на проекта „Дигитални деца“, се състои от Асоциация „Родители“, която е от създателите на Центъра през 2005 г, е основен координатор, Българската асоциация по семейно планиране и сексуално здраве (БАСП) и Национална мрежа за децата (НМД).
Работата на консорциума е от изключително значение в момент, когато България продължава да бъде една от малкото страни в ЕС, която не осигурява национално финансиране за единствената по рода си структура за защита и подкрепа на българските деца в онлайн пространството, въпреки че на практика Центърът изпълнява държавна политика и ангажименти на България по няколко директиви на ЕС и Конвенции.
Националният център за безопасен интернет (www.safenet.bg) поддържа Горещата линия за докладване на вредно съдържание и онлайн престъпления срещу деца. Приетите от деца и родители сигнали се обработват и насочват към дирекция „Киберпрестъпност“ към ГДБОП, на която Центърът е доверен партньор, както и към другите Центрове за безопасен интернет в ЕС.
НЦБИ управлява и Консултативната линия (Helpline) 124 123 за деца и родители, както и чат към нея. През 2023 г. в 60% от случаите помощ по телефон са потърсили родители. Една четвърт от обажданията са свързани с превенция – родители питат как да предпазят децата си и как да развиват уменията им в дигиталното пространство. Другите консултации най-често са за докладване на вредно съдържание, онлайн тормоз, измами и заплахи, разбити и фалшиви профили и технически проблеми.

Финансирано от Европейския съюз. Изразените възгледи и мнения са на автора(ите) и не отразяват непременно тези на Европейския съюз или Европейската изпълнителна агенция за здравеопазването и цифровизацията (HaDEA). Нито Европейският съюз, нито HaDEA могат да носят отговорност за тях.

Новини

В медиите

Българска асоциация за семейно планиране и сексуално здраве © 2024