Партньорството за учене и действие финализира и одобри комуникационната си стратегия

18.09.2017

София, 14 септември 2017 г.
„Децата използват интернет все по-често, по-рано и по-мобилно. Със завишеното използване се увеличават и рисковете. Повечето време онлайн не прави децата по-дигитално/медийно грамотни.  Социалните мрежи са норма дори за най-малките, а тревожно голям процент от профилите на малките деца са публични. Трудно се определя истинността на информацията. Най-много децата са онлайн през смартфоните  – 80,6% през 2016 г., за сравнение – през 2010 г. процентът е бил 45%). Все по-често децата попадат на вредно съдържание. Критично важна е ролята на родителите, училището и приятелите.“ Това са някои от изводите на Националното представително проучване сред деца на възраст от 9 до 17 години, използващи интернет, направено през 2016 г. от фондация Приложни изследвания и комуникация (ПИК), представено пред ПУД.

Поредната среща на групата Партньорство за учене и действие (ПУД) се  проведе на 14 септември 2017 г. Присъстваха представители на: БАСП, фондация ПИК, ДОИТ, Риск Монитор, Ноу хау центъра за работа с деца към НБУ, НМЗМ, Loveguide, фондация „Лале”, фондация „Агапедия” и сдружение Ре-Акт. В работната програма, освен презентираните резултати от изследването, което провокира допълнителни въпроси сред членовете на групата, бяха обсъдени подробности около подготвяната от ПУД конференция по повод Европейския ден за закрила на детето срещу сексуална експлоатация, „Превенцията на сексуална експлоатация, насилие и посегателства над деца и младежи в институции е възможна“, която ще се проведе на 17 и 18 ноември. След предварително съгласуване беше финално обсъдена и одобрена разработената Комуникационна стратегия на работната група, в която са заложени насоки и дейности за следващите 3 години. Следващата среща на мрежата ще финализира подготовката на конференцията и ще се състои в началото на ноември.
ПУД е мрежа за обмен на идеи и работи за превенция на сексуална експлоатация на деца. Обединява лица и институции, заинтересовани и с опит в дейностите за предотвратяване на насилието. Част е от проекта на Българската асоциация по семейно планиране и сексуално здраве (БАСП) „Изкуството да информираш”, финансиран от фондация ОУК.