Гъвкавост и органичност – силни страни на Партньорството за учене и действие

13.09.2018

София, 30 август 2018 г.
На поредната среща на Партньорството за учене и действие (ПУД) присъстваха представители на Националната мрежа за децата, Българската асоциация по семейно планиране и сексуално здраве (БАСП), фондация Приложни изследвания и комуникации, Министерство на здравеопазването, фондация ПУЛС, Дирекция „Соц. включване“, МТСП, НМЗМ, Фондация „Лале”, УНИЦЕФ, Института за социални дейности и практики и инициативата „Брейв Бейкъри”.
Беше направено резюме на извършените от последната среща дейности от организациите по темата на работната група. Участниците бяха информирани за проведените от БАСП и фондациите ПУЛС и ПИК фокус-групи с младежи по втория тематичен мониторингов кръг на Комитета Ланзароте „Закрила на децата от сексуална експлоатация и сексуална злоупотреба, извършвани чрез информационни и комуникационни технологии“. Стана дума също за уговаряното сътрудничество с канадски и други водещи световни университети, работещи по темите за превенция на сексуалната експлоатация, насилие и посегателства над деца и подрастващи.

Беше представен доклада на УНИЦЕФ: „Насилието над деца в България. Анализ и оценка на националното законодателство във връзка с превенцията, разпознаването, докладването, отговора и интервенциите от страна на институ¬циите спрямо деца, пострадали от насилие”. Участниците дискутираха за силните и слабите страни на ПУД и насоките за бъдещото му развитие и гледаха видеоклипа на ДАЗД и отдел „Киберпрестъпност“ на ГДБОП за едно от най-често срещаните сексуални посегателства в интернет. Беше представена инициативата за работа с и за уязвими социални групи с рисково поведение Brave Bakery – социален бранд за здравословни сладки.
Гъвкавостта и органичността на обединението бяха определени като силни страни на Партньорството, а като основни насоки за бъдеща работа бяха посочени планирането и дефинирането на конкретни застъпнически цели.