Предай нататък – знанието, не вируса

01.12.2024

Всяка година на 1 декември отбелязваме Световния ден за борба със СПИН. Този важен ден за информиране и осведоменост е и време за размисъл върху нашия световен отговор на ХИВ пандемията, като същевременно почитаме живота на хората, изгубени от заболявания, свързани със СПИН. Тази година мотото е „Предай нататък – знанието, не вируса“. Ценен източник на информация е сайта на кампанията, в която ние от БАСП активно участваме.

Целта на Националната АНТИСПИН Кампанията е хората в България да се информират как може и не може да се инфектират с ХИВ; как да се предпазват; къде можат да си направят тест за ХИВ и да научат, че хората, живеещи с ХИВ в нашата страна получават безплатна антивирусна терапия и могат да живеят дълго и щастливо, без да предават вируса на своите партньори. В момента в света живеят 1 300 000 души,инфектирани през 2023 година. Близо 40 милиона глобално живеят с ХИВ, а през годината 630 000 са починали от СПИН свързани заболявания.
От началото на 2024 г. до 15 ноември 2024 г. у нас 274 хил. лица са изследвали своя ХИВ-статус, от които новооткритите заразени са 248. От тях: 86,3% посочват, че инфектирането вероятно е осъществено при сексуален контакт, а 12,1% – при инжекционна употреба на наркотици, 1,6% – при вертикално предаване; 3,8 пъти повече са мъжете (188) са с новоустановена ХИВ инфекция спрямо инфектираните жени (56);
Към 30 юни 2024 г. общо 2 438 лица с ХИВ се проследяват в структурите за лечение на пациенти с ХИВ/СПИН, а 2 412 (98,9%) от тях получават съвременна антиретровирусна терапия. България все още остава страна със сравнително ниско разпространение на ХИВ сред общото население – честотата на новорегистрираните случаи с ХИВ инфекция на 100 хил. души у нас през 2022 г. е 4,8, а средният показател за страните от ЕС през 2022 г. е 5,1. За 2023 г. честотата на новорегистрираните случаи с ХИВ инфекция на 100 хил. души у нас е 3,9. Министерството на здравеопазването осигурява безплатно съвременно изследване и лечение с антиретровирусни лекарства на всички нуждаещи се лица с ХИВ/СПИН, независимо от техния здравноосигурителен статус. В страната функционират 19 Кабинета за безплатно и анонимно консултиране и изследване за ХИВ (КАБКИС) към регионалните здравни инспекции. В тези кабинети се извършват предтестови и следтестови консултации и изследвания от подготвени медицински специалисти.

И за да предадем знанието, ето малко полезна информация:
Как се предава ХИВ?
-чрез някои телесни течности: кръв, сперма, вагинален секрет, кърма. Лигавиците на влагалището, пениса, ануса, очите и носа са местата, където вирусът лесно може да проникне в организма.
-при вагинален или анален секс с някой, който вече живее с вируса, без да се използва защита (като презервативи или лекарства за лечение или предотвратяване на инфектиране с ХИВ);
-при използване на общи игли и спринцовки с някой, който има вируса;
-от майка на бебе при бременност, раждане или кърмене, когато майката живее с ХИВ.
Как НЕ се предава ХИВ?
– чрез слюнка, сълзи, пот – при целувка или споделяне на общи прибори за хранене;

– при ежедневен контакт като прегръдка или ръкостискане;

– при използване на тоалетна или общи кърпи;

– при използване на обща вана или басейн;

– при ухапване от комар, който преди това е ухапал човек с ХИВ.

– НЕ ползвайте обаче общи самобръсначки!