Политики за лечение на безплодието
Брюксел, 3 декември 2024 г.
Безплодието засяга 48 милиона двойки по света и 25 милиона граждани на Европейския съюз. Тези данни бяха оповестени по време на представянето на Европейския атлас на политиките за лечение на безплодието в Европа. За създаването на атласа са приложени критерии за оценка по три основни показатели: законодателство, публично финансиране и според гледната точка на пациентите. Приложени са също така и 22 критерии за оценка, включващи наличието на специално законодателство за асистирана репродукция, наличието на регистри за дейности в областта на асистираната репродукция, регистрация на донори, достъп до IVF/ICSI процедури, алгоритъм за тестване на генетични заболявания, но също така и оценяващо дали се предоставя психологическо консултиране и съществува ли образование, отнасящо се до запазване на репродуктивното здраве.
Този атлас е направен от организацията Плодовитост в Европа (Fertility Europe) и Европейския парламентарен форум за сексуални и репродуктивни права (European Parliamentarian Forum on Sexual and Reproductive Rights), като за целта е създаден на група от оценяващи експерти. Данните са представени от членовете на Плодовитост в Европа, като за България това са организациите „Искам бебе“ и „Зачатие“. България е поставена в средата на класацията, като най-сериозните проблеми са свързани с липсата на регулирано психологическо консултиране и липсата на систематично образование, свързано с плодовитостта.
По време на дискусията Венцислав Кирков от БАСП зададе въпрос защо критерият за успеваемост не е включен в оценката по страни и може ли да се приложи такъв критерий. На това бе отговорено от Prof. Carlos Calhas-Jorge (бивш председател на the European Society of Human Reproduction and Embryology – ESHRE), че такъв критерий на национално ниво е трудно да бъде приложен, тъй като не всички страни отчитат направените процедури, а и има разлика между пациентите.
Друг интересен въпрос бе дали има връзка между демографското състояние в Европа и политиките за лечение на безплодието. Anita Fincham (Fertility Europe) отговори, че личното решение кога и колко деца да има една двойка не бива да се обвързва с демографията. Neil Datta (EPF) коментира, че макар това да е така, все пак има връзка между двете теми. Той направи и наблюдение, че има корелация между демографския спад в Източна Европа и късното и не достатъчно пълноценно развитие на асистираната репродукция в тези страни.