БАСП е част от консорциум за безопасен интернет

25.07.2024
Дигитални деца

Състоя се първата работна среща на новосформирания консорциум: Асоциация „Родители“ – Национална мрежа за децата – БАСП в подкрепа на Центъра за безопрасен интернет по проект „Дигитални деца“. Представителите на трите организации обсъдиха сроковете, дейностите и възможностите за тяхното изпълнение в рамките на проекта, както и начини за текуща съвместна работа.

Националният център за безопасен интернет (НЦБИ) ще продължи да извършва дейността си в следващата година и половина благодарение на финансиране по Програма „Дигитална Европа“ на Европейската изпълнителна агенция за здравеопазването и цифровизацията. Така ще се поддържа работата на Горещата линия за незаконно съдържание и Консултативната линия за онлайн безопасност на деца 124 123, както и превенционната и обучителна дейност на Центъра.
Финансирането от ЕС дава възможност работата на Центъра да продължи. От години министерства и институции си прехвърлят отговорността без на намират трайно решение за неговата издръжка. И към днешна дата дейността му се поддържа с дарения от граждани и подкрепа от българския бизнес.
През миналата 2023 година НЦБИ обработва рекордните над 46 000 сигнала, 95% от които за онлайн сексуална експлоатация на деца. На фона на тази статистика България продължава да бъде една от малкото страни в ЕС която не осигурява национално финансиране за единствената по рода си структура за защита и подкрепа на българските деца в онлайн пространството, въпреки че на практика Центърът изпълнява държавна политика и ангажименти на България по няколко директиви на ЕС и Конвенции.
Парите от програма “Дигитална Европа” покриват половината от необходимото финансиране за всички дейности и Центърът отново ще бъде принуден да разчита на дарения, ако държавата не намери пари за нужното дофинансиране на онлайн защита на децата.
Голяма част от обажданията са свързани с превенция – родители питат как да предпазят децата си и как да развиват уменията им в дигиталното пространство. Други консултации най-често са за докладване на вредно съдържание, онлайн тормоз, измами и заплахи, разбити и фалшиви профили или технически проблеми.
Националният център реализира и обучителни дейности за деца, млади хора, родители и учители в страната. Обученията са адаптирани към възрастовата група на учениците и покриват теми като безопасно използване на интерент, как да разпознаем онлайн тормоза, какво да направим при злоупотреба, кои са най-рисковите ситуации и поведения в онлайн среда и др.
Проектът „Дигитални деца“ ще продължи дейността на Национална телефонна линия 124 123 и на Горещата линия, но и ще засили и обучителните си дейности по дигитално-медийната грамотност в страната. Центърът ще провежда повече обучения за родители и учители. Насочените към деца образователни инициативи ще се осъществяват чрез обучени младежи, включително от уязвими групи. Всички дейности ще имат за цел да обхванат значителен брой деца в страната, особено такива с ограничен достъп до образование и информация за опасностите в дигиталното пространство. В рамките на проекта НЦБИ ще обучи учители, педагогически съветници, училищни психолози, социални работници, здравни медиатори и педиатри и други професионалисти, които работят с деца.

В следващите месеци организациите ще работят и по анализ на националната правна рамка и регулаторните пропуски, които затрудняват превенцията, разкриването и наказването на онлайн престъпления над деца. Ще бъдат изготвени препоръки за процедурни и законови изменения, в обсъждането на които ще бъдат ангажирани отговорните институции, в т.ч. Министерството на вътрешните работи, Министерството на образованието, Министерството на труда и социалната политика, Държавната агенция за закрила на детето и др. С тази част от дейностите по проекта ще се търсят конкретни действия на държавата за превенцията и адекватната реакция на онлайн престъпленията срещу деца у нас.

#HaDEA #safenet #EU

Финансирано от Европейския съюз. Изразените възгледи и мнения са на автора(ите) и не отразяват непременно тези на Европейския съюз или Европейската изпълнителна агенция за здравеопазването и цифровизацията (HaDEA). Нито Европейският съюз, нито HaDEA могат да носят отговорност за тях.